Ekonomi

ABD Başkanı Biden’dan depremlerle ilgili yeni destek mesajı

ABD Lideri Joe Biden, Kahramanmaraş merkezli Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlerin şiddetine işaret ederek, “Bu, bölgenin 100 yılı aşkın süredir gördüğü en şiddetli depremlerden biri” dedi. söz konusu.

Biden, ekonomik planlarını açıklamak için ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu.

Amerikan halkının niyetlerinin ve dualarının Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Biden, “Bu, bölgede 100 yılı aşkın süredir görülen en şiddetli depremlerden biri” dedi.

Biden, can kaybı için yas tuttuklarını belirterek, depremzedelerin cesetlerinin moloz yığınları arasında bulunduğunu söyledi. altında N’nin kalkışını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. Biden, “Deprem inanılmaz şiddetliydi, önemli artçı sarsıntılar oldu ve ikinci bir deprem oldu.”

Biden, depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını belirterek, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri de dahil olmak üzere tüm takviye gücünü sunduğunu sözlerine ekledi. Başkan Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki ABD ordusunun da Türkiye’deki deprem bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin insani yardım kuruluşları aracılığıyla Suriye’deki depremden etkilenenlere yardım ettiğini belirten Biden, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerine başladıklarını ifade etti. Biden, Suriye’de “bölgeyi kim kontrol ederse etsin” ABD’nin insan hayatını kurtarmada en büyük bağışçılardan biri olduğunu söyledi.

Başkan Biden, “İhtiyaç anında Türkiye ve Suriye halkını destekleme taahhüdümüzde kararlıyız” dedi.

haberalaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu