Haber

Yanardağ 3 kez patladı: Kayıtlara geçen en hızlı magma akışı İzlanda’da gerçekleşti

New Scientist’e göre, İzlanda’daki 15 kilometre uzunluğundaki yanardağ yarığını uydular ve sensörler kullanarak izleyen bilim insanları, kayıtlardaki ‘en hızlı magma akışını’ tespit etti.

Bu bağlamda araştırmacılar, 10 Kasım 2023’te İzlanda’nın güneybatısındaki Grindavik kasabası yakınlarındaki daykta magma akışının hızını saniyede 7 bin 400 metreküp olarak belirledi.

İzlanda’daki Reykjavik Üniversitesi’nde araştırma yapan Freysteinn Sigmundsson şunları söyledi: Çok şiddetli patlamalarda akış hızı daha da artabilir. Ancak magmanın yüzeydeki bir çatlağa bu kadar hızlı aktığını hiç görmemiştim..” söz konusu.

Sigmundsson ve ekibinin hesaplamalarına göre Kasım ayındaki magma akışı, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Fagradalsfjall bölgesindeki volkanik patlamalar sırasında alınan ölçümlerden yaklaşık 100 kat daha hızlıydı.

Magmanın aktığı çatlağın 8 metre genişliğinde olduğunu kaydeden Sigmundsson, akıntıların çok sayıda binayı tahrip ettiğini, yer altı çatlaklarından sızan magmanın sivil altyapıya zarar verdiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları ‘Bilim’ dergisinde yayımlandı.

derepazariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu